Domů Historie a současnost klubu Historie leteckého klubu
Historie leteckého klubu PDF Tisk Email
Napsal uživatel Jiří Milý   
Neděle, 03 Únor 2008 16:30

 

Před 15 lety (v roce 1993) byl v základní organizaci AVZO Nové Dvory založen klub ultralehkého létání. Později bylo zakoupeno i letadlo "z druhé ruky" - dvousedadlový TL-32 Typhoon.

Zakládajícími členy klubu a současně prvními pilotními žáky byli:
Viliam Vöröš
Stanislav Tichý
Stanislav Mareš
Zdeněk Pavlovský
Aleš Pavlovský
a trpělivý a zkušený instruktor Ferdinand Kareš.

Létalo se na bývalém práškařském letišti u obce Rohozec, kde neexistovalo vůbec žádné zázemí. Bráchové Pavlovští létali na lastní motorovém rogale., ti ostatní hledali cestu k pořízení klubového ultralehkého letadla. To se podařilo získat v roce 1995. Část letadla byla zaplacena v hotovosti, část byla sjednána na měsíční splátky. Byl zakoupen letounek TL-32 Typhoon. Nejdříve jsme Tajfuna hangárovali ve Zbraslavicích, po pár měsících jsme jej přestěhovali do nedalekých Podhořan, od pátku do neděle většinou Tajfun odpočíval "pod širákem" v Rohozci.

V našem klubu máme také poměrně aktivní letecké modeláře, kteří každoročně pořádají různé srazy a soutěže. Myslím si, že ani pro jednu skupinu (letci a modeláři) není problém při společném provozování jak plochy, tak i prostoru kolem letiště. Vše je jen o dohodě a snaze se domluvit.

Časem se přímo na ploše postavila buňka, vybudovalo ohniště a posezení pro pár lidí. A postupně začali do klubu přicházet další členové. Vzniklo poněrně silné "rogalistické" hnízdo - na letišti společně s Tajfunem létalo 4 - 6 motorových rogal. 

V roce 1999 jeden z členů koupil přilehlý pozemek k letišti a na základě ústní dohody začali členové klubu budovat současně dva hangáry - velký (15 x 27m) a malý (7 x 21m). Velký hangár měl být privátní, malý hangár výhradně klubový. V průběhu dalších dvou sezón jsme kompletně dokončili malý hangár, práce na velkém hangáru byly zastaveny.

V roce 2001 jsme pořídili druhé klubové letadlo - jednomístného Stratona D7.
V roce 2003 jsme jako organizace získali dvě parcely na letištní ploše.
V roce 2005 došlo ke dražbě privátního pozemku bývalého člena klubu včetně nedostavěného velkého hangáru. Jako klub jsme sice nedisponovali takovými finančními prostředky, abychom mohli o tento majetek usilovat, ale uzavřeli jsme písemné smlouvy se dvěmi subjekty, kteří v dražbě uspěli. Výsledkem je to, že na konci roku 2008 by nám měla patřit polovina velkého hangáru a tři čtvrtiny zmoňovaného pozemku. Samozřejmě jsme v podstatě svépomocí dostavěli velký hangár.

V roce 2007 jsme prodali původního Stratonka a v závěru roku pořídili jiného - značně modifikovaného Stratona D7 Cobra (stavitelem je pan Hořava).
V roce 2008 se tady můžeme pochlubit 37 členy klubu, z toho je 25 pilotů. Přímo na letišti hangáruje 5 ULLa a 10 MZK (motorový závěsný kluzák).
Komentáře (2)
Straton D7 Cobra
2 Sobota, 01 Listopad 2008 09:36
Jiri Mily
Tschüss Peter, unser Straton D7 Cobra es ist nicht veräußerlich.
Kannst du schreiben Englisch? Meine Deutsch ist schlecht.
Maine e-mail ist in sektion "Kontakty".
Jiri Mily
Srtaton D 7 Cobra
1 Čtvrtek, 30 Říjen 2008 22:21
Peter Weiß
Hallo,zur Zeit bin ich auf der suche nach einem neuen / gebauchte UL Motorsegler.Ich hatte schon 2 Straton D7 von der Firma Toresi.

Im Moment bin mit der Firm Ekolot in Polen in Kontakt über eine
JK 01A ELF, die könne aber nicht liefern.
Deshalb frage ich kann man den Straton D7 Cobra kaufen und wo kann man ihn fliege.
Mit freundlichen Grüßen
Peter Weiß

Přidej Váš komentář

SmileCoolCrying or Very SadEmbarrassedA Smoker/Foot in mouthSadUser is an angel (at heart, at least)A Kiss/Lips Are SealedLaughingBiting one's tongue/Put Your Money Where Your Mouth IsBeen Smacked In The Mouth/Wears A Brace/My lips are sealeSurprisedSticking Out TongueConfusedWinkYelling
Vaše jméno:
Váš email:
Předmět:
Komentář:
  Ověřovací kód. Malá písmena bez mezer.
Ověřovací kód:
LAST_UPDATED2