Domů Naše poletuchy Exkurze na vojenské letiště Čáslav
Exkurze na vojenské letiště Čáslav PDF Tisk Email
Napsal uživatel Jiří Milý   
Pátek, 23 Květen 2008 11:38

Aktualizováno v úterý, 17. června ve 22:45 hod.

Čtěte novou aktualizaci - 18. června ve 13:30 přidány fotky a další text!

Dnes (17.6.2008) proběhla avizovaná exkurze na vojenském letišti v Čáslavi. Perfektně nám vyšlo počasí a měli jsme vynikajícího průvodce - hlavního inženýra základny. Začali jsme návštěvou trenažéru TL-159 ALCA a pár z nás mělo možnost si vyzkoušet, jak se řídí ALCA. Potom jsme se přesunuli na stojánku, kde k létání byli připraveni tři JAS-39 Gripen. Po chvíli čekání přijeli piloti a my viděli proceduru nastartování letadel, jejich vyjetí za stojánky a vzlet. Dalším místem exkurze byla návštěva stanoviště řízení letového provozu - věž. Přesvědčili jsme se, že to řídící rozhodně nemají jednoduché a že by občas potřebovali na komunikaci ještě jedny ruce i hlavu navíc (několik letadel na rádiu + telefony k tomu). Posledním místem byla návštěva technického oddělení - místo, kde se provádějí revize letounů L-159 ALCA a JAS-39 Gripen. Zde jsme měli skvělou příležitost poznat generační rozdíl mezi těmito letouny - ve vybavení, technologiích, konstrukcích a ve využití informačních technologií.

Později přidám i pár fotografií, dnes se zmůžu už jen na písmenka! Wink

 --

Řídící pracoviště trenažéru TL-159 ALCA:

trenažér ALCA

 --

Kousek historie i nostalgie ...

nástupiště (Mig-23BN a Mig-23ML)

 --

Marně jsme hledali přechod pro chodce - tady mají letadla vždy přednost!

L-159 ALCA spárka

 --

Tři gripeni vychystaní na letovou akci - nejvzdálenější stroj je spárka.

gripeni připraveni k létání

gripen s podkřídlovými nádržemi

 --

Švédská letadla se tahají švédským náklaďákem.

gripen + volvo = made in sweden

 --

Nevšední zážitek - stát pár metrů od letadla, které si přebírá pilot od techniků, spouští motor a vyjíždí. Dokonce nám každý z nich zamával.

Docela jsme byli překvapení tím, že ten první kravál není od motoru letadla, ale jen od spouštěcího agregátu APU. Ovšem po nahození motoru to bylo už všem jasné.

pojíždění ze stojánky

 --

Tento pilot nás překvapil tím, že na stojánku přijel na kole - jen jsme se báli, aby se mu nezamotal dýchač do špic ...

pozdravení s pilotem

v hloučku okolo našeho průvodce

výklad v technickém oddělení

prohlídka L-159 ALCA

--

Tady naše exkurze nekončila, ještě jsme šli do druhé části hangáru, kde se dělají revize gripenů. Tam jsme ale nemohli fotit. Měl jsem možnost se posadit do kokpitu tohoto éra - víc než nadšení převládlo zklamání. Tři veliké displeje, pár tlačítek a vypínačů a jinak NIC. Řídící páku nahradil joystick s několikacentimetrovou výchylkou. Prostě nic, co by připomínalo "klasické" letadlo.

--

Ještě jednou děkuji našemu průvodci za jeho snahu a čas a pokud bude tato možnost reálná i příští rok, rádi ji využijeme.

 

Komentáře (11)
Dotaz
11 Sobota, 11 Červen 2011 12:41
Roman
Dobry den,měl bych jeden dotaz a nevím jestli patří sem,ale rad bych se zeptal kde bych sehnal staré fotografie z Letiště Chotusice.Sloužil jsem tam v roce 1993 a byl jsem v utvaru TL1 1115 a rad bych si připoměl jak to tam vypadalo.Utvar byl přímo na proti buzeraku.Když jsem viděl fotografie jak to tam vypadá teď,tak je to takové divné.Pokud by někdo věděl,kde bych sehnal fotografie,prosim tak mi napište.Díky moc
pozdrav
10 Sobota, 04 Červen 2011 16:35
bakerlo
Bezte uz do prdele vy zeleny mozci otravujete lidem jen zivot ..
fafafasffas
9 Čtvrtek, 21 Říjen 2010 15:47
afa
Sad Sad Sad Sad Biting one's tongue/Put Your Money Where Your Mouth Is Biting one's tongue/Put Your Money Where Your Mouth Is Biting one's tongue/Put Your Money Where Your Mouth Is debilovina
exkurze
8 Pátek, 19 Únor 2010 20:17
Jiří Milý
Pane Skopový,
exkurzi si musíte (a můžete) vyjednat sami. Kontaktujte tiskovou mluvčí letecké základny v Čáslavi, ta vám poskytne potřebné informace. Kontakt naleznete na webu: www.afbcaslav.cz
Přeji vám úspěšné jednání.
Exkurze
7 Pátek, 19 Únor 2010 18:33
ing. Josef Skopový
Chci se zeptat zda by bylo možné z organizovat exkurzi pro členy Klubu vojenských důchodců Česká Lípa (KVD CL).
Děkuji. Josef Skopový - předseda KVD CL
FFFFFFFFF
6 Pátek, 22 Květen 2009 09:12
eja
Cool Crying or Very Sad A Kiss/Lips Are Sealed A Kiss/Lips Are Sealed A Kiss/Lips Are Sealed A Kiss/Lips Are Sealed Sticking Out Tongue Sticking Out Tongue Sticking Out Tongue Been Smacked In The Mouth/Wears A Brace/My lips are seale Been Smacked In The Mouth/Wears A Brace/My lips are seale Been Smacked In The Mouth/Wears A Brace/My lips are seale
exkuzze
5 Čtvrtek, 31 Červenec 2008 21:15
vojak VU-3825
Sloužil jsem na VU-3825 CHotusicích u Cˇaslavi- v roce 1976-1978.Letos mi bylo 51 let.Moc bych si přál,se podívat na letiště a zavzpomínat na dřívější dobu.Již několikrát jsem tam telefonoval,ale vždy jsem dostal zápornou odpověd.Již nevím na koho se obrátit,kdo by mě v tom mohl pomoci.
za kladnou pomoc předem děkuji A.Menyhei-Klainova 11-Nový Hradek 549 22-mobil:608 314 665 Wink
Exkurze
4 Úterý, 24 Červen 2008 22:08
Jirka Milý
Tyto exkurze jsou určeny jen pro členy UL klubu nebo jejich sponzory. Toto byla druhá, ta první byla v roce 2006.
Exkurze
3 Úterý, 24 Červen 2008 07:30
stemil
Chtěla jsem se zeptat, jestli takové exkurze probíhají častěji a na koho se obrátit v případě zájmu o takovou exkurzi.
Děkuji Smile
Supéér!!!
2 Středa, 18 Červen 2008 13:28
Martina
Největší zážitek pro mě byla akce na stojánce. Piloti byli fešáci a pěkně jim to lítalo. Jo a náš pan podplukovník - průvodce je šikula Cool.
Díky
výborná akce
1 Úterý, 17 Červen 2008 22:21
Jakub Škaryd
Protože jsem nic podobného ještě nezažil, parádně jsem si celou exkurzi užil. Skvělý zážitek, který podtrhlo výborné počasí. Díky za zorganizování Jirko.

Přidej Váš komentář

SmileCoolCrying or Very SadEmbarrassedA Smoker/Foot in mouthSadUser is an angel (at heart, at least)A Kiss/Lips Are SealedLaughingBiting one's tongue/Put Your Money Where Your Mouth IsBeen Smacked In The Mouth/Wears A Brace/My lips are sealeSurprisedSticking Out TongueConfusedWinkYelling
Vaše jméno:
Váš email:
Předmět:
Komentář:
  Ověřovací kód. Malá písmena bez mezer.
Ověřovací kód:
LAST_UPDATED2